Akyaka Gezi Rehberi

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı şirin bir tatil beldesi olan Akyaka, Kite surf yani rüzgar sörfünün bu bölgede yapılmaya başlaması ile meşhur olmuştur.  Bölge özellikle  öğleden sonra bol rüzgar alması nedeni ile rüzgar sörfü yapmaya çok elverişlidir. Yıllar içerisinde yabancı sporcularında ilgisini çekmiştir. Güzel ve uzun bir plaja sahip olan Akyaka, Türk tatil severlerinde son yıllarda gözde mekanları arasında yerini almayı başarmıştır. Muğla Üniversitesi öğrencileri de yakın olması nedeni ile özelikle hafta sonları denize girmek için burayı tercih etmektedir. Denize girecekseniz sabah saatlerini veya akşam üzeri  saatleri tercih etmenizde fayda var. Denize girerken 100 metre yürüseniz de su derinleşmemekte, hala dizleriniz hizasında kalmaktadır. O yüzden az yüzme bilenlerinde bu durum hoşlarına gitmektedir. Ancak özellikle çok rüzgar alması nedeni ile az yüzme bilenler dalgalara çok dikkat etmesi gerekmektedir. Akyaka gezi rehberi olacak bu yazımızda, Akyaka’ da nerede kalınır? Nerede yemek yenilir? Yakın nerelere gidilebilir sizlere anlatmaya çalışacağım.

Akyaka Marmaris’e  33 Km olup yaklaşık 30 dakika içerisinde gelinebilecek yakınlıkta bir yerdir. Marmaris’ ten  sık periyotlarla Akyaka’ ya midibüslerde mevcuttur. Midibüsler ile intikal süreniz yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Güncel saatlerini Marmaris yararlı bilgiler sayfamızdaki ulaşım bölümünden bakabilirsiniz. Ulaşım için Marmaris otogarına  gitmeniz  gerekmektedir.

Akyaka’da Nereler Gezilir ?  Yakın yerler nereleri ?

  • AKÇAPINAR

Akyaka’ya Marmaris’ ten  arabanız ile gidiyorsanız  biraz da acıkmışsanız Akçapınar’a uğrayıp çıtır çıtır lezzetli Akçapınar tostu yiyebilirsiniz. Yanına da ayran muhteşem gider. Tostu ile ün salmış Akçapınar tostçusu tatil severlerin uğrak yeri haline gelmiştir.  Yarım ekmek arasına yapılan lezzetli sucuklu tostunu yemenizi tavsiye ederiz. Eğer 2 saat bir boşluğunuz varsa Akçapınar da bulunan azmak ta ufak tekne ile gezinti ile huzuru bulabilirsiniz.  Doğa harikası yerleri azmaktan seyretmek size iyi gelecektir.

Akyaka Gezi Rehberi

  • Akçapınar Tostcusu
  • Akçapınar Aşıklar Yolu
  • Akçapınar Azmak da tekne ile gezinti
  • Akyaka Sahilde Denize Girmek

Akçapınar Aşıklar Yolu

Akçapınar tosçusu

Akçapınar Tostcusu

  • AKÇAPINAR AŞIKLAR YOLU

Arabanız ile anayolun yan tarafından bu yoldan yani aşıklar yolundan geçebilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Geçekten o ağaçların arasından gökyüzünü seyretmek insanı mest etmektedir. Doğa harikası bu yerleri Akyaka’ya giderken görmek size güzel bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Akyaka gezi rehberi olacak yazımıza devam edelim.

  • AKYAKA SAHİL-PLAJINDA DENİZE GİRMEK

Tabi ki Akyaka’ya gelmişken yapılacak faliyelerin en başında tertemiz sulara kendinizi bırakmak olacaktır. Yukarıda ‘ da bahsettiğim gibi Gökova körfezinin karakteristik özellikleri taşıyan Akyaka öğleden sonraları aşırı rüzgarlı olması nedeni ile az yüzme biliyor veya dalgalı denizde yüzmekten hoşlanmıyorsanız sabah erken saatlerde veya akşam üstü denize girmekte fayda var. Akşam üstü denize girmekten sonra deniz kenarında bulunan kafelerde yemeğinizi yiyebilir, muhteşem gün batımına karşı içeceğinizi içebilirsiniz. Gerçekten Akyaka’ da gün batımını seyretmek çok zevkli olmaktadır.

Akçapınar azmak tan manzara

Akyaka Azmak’da Gezinti

Akyaka Azmak’da Gezinti

Akyaka’da Gün Batımı

• AKYAKA’DAN SEDİR ADASI TEKNE TURUNA KATILMAK

Eğer Akyaka’da kalacaksanız yani biraz vaktiniz olacaksa Sedir adası tekne turuna da katılabilirsiniz. Gerçi aynı tekne turu yani Sedir adası Kleopatra tekne turu Marmaris organizasyonlu da yapılmaktadır. BURAYA TIKLAYARAK bu tekne turu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Akyaka’da Ne Yenir ?

Akyaka’ya gelmişken eğer arabanız varsa yukarıda bahsettiğim gibi Akça pınar Tostçusuna uğramanızda fayda var. Eğer araştırırsanız Türkiye genelinde meşhur olmuş bir yer. Eğer ben sadece tost yemeyeyim güzel bir kahvaltı yapayım derseniz Marmaris’ten Akyaka’ya doğru gelirken yaklaşık 10 km sonra sol tarafa yani Sedir adası yoluna dönerek 2 km gittikten sonra başlayan Cennetten bir köşe olan mekanlarda, güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bunlar arasında size tavsiyem eski adı ile Çınar restoran, yeni adı ile Çınar Muğla Evleri veya biraz daha ilerisinde yaklaşık 4 km sonra bulunan Azmak başı restoran size tavsiyelerim arasında.
Akyaka sahiline yaklaşık 500 metre ilerisinde yer alan azmak boyunca da bir çok restoran bulunmaktadır. Burada ekmek arası balık yiyebilirsiniz. Akyaka merkezde de ekmek arası uygun fiyata balık yiyebileceğiniz gibi hemen karşısında pide çeşitleri de yiyebileceğiniz restoran yer almaktadır.
Diğer bir alternatif ise Akyaka sahil boyu kampanyalar düzenlemiş restoranlar. Öğrencilere de hitap ettiği için nispeten tatil beldelerine nazaran fiyatlar uygun. Sahil şeridi sonunda yer alan Trendy Kafe benim favorilerim arasında.

Akyaka’da Gün Batımı

Akyaka Azmak

Azmak Akyaka da bulunan

Kahvaltı Yerleri

Akyaka’ya Nasıl Gidilir ?

Marmaris’ten Akyaka’ya arabanız ile gidecekseniz 33 Km olup yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz. 2 gidiş 2 dönüş çift şeritli yol ile çok rahat ve konforlu yolculuk yapabilirsiniz.

Marmaris’den Muğla yoluna çıktıktan sonra yaklaşık 20 dakika sonra MUĞLA- ANTALYA yol ayrımında sola yani Muğla tarafına döndükten sonra 2 km yokuş çıkacaksınız . Sağ tarafta AKYAKA yol ayrımına girerek 5 km sonra Akyaka merkeze ulaşacaksınız.