Marmaris Selimiye Tatil ve Gezi Rehberi

Huzurun ve doğanın bir arada bulunduğu Selimiye, eski dönemlerden günümüze kadar doğallığını korumayı başarmış bir balıkçı köyüdür. Tarihi çalışmalarda yaklaşık 4000 yıl öncesinde yaşamın kurulmuş olduğu bu topraklar günümüze çok fazla bozulmadan gelmeyi başarmıştır. Gizli bir cennet olarak adlandırılan bu rota bu şekilde de kendini ve doğallığını korumayı başarmıştır. Huzurlu bir tatil planlayanların yanı sıra gerçek anlamda bir tatil için de tercih edilebilecek, ziyaretçilerini tüm güzellikleriyle karşılayan bir tatil rotası olarak son dönemlerde ilgiyi üzerine çekmeye devam ediyor. Marmaris Selimiye gezi ve tatil rehberi yazımız Selimiye de gezilecek yerler ile devam ediyor. 

SELİMİYE’DE GEZİLECEK YERLER

Hızlı bir hafta sonu tatili düşünenler için 24 saatte Selimiye’de pek çok güzel konumu ziyaret edebilirsiniz.

  1. SELİMİYE MERKEZİ

Tüm güzellikleri bir arada görmek için güzel bir şansı merkezi ziyaret ederek elde edebilirsiniz. Ayrıca seyahat esnasında butik oteller arayışında olanların da merkeze uğraması gerekiyor. Burada tatlı ve temiz butik otelleri bulabilirsiniz. Farklı konsepte sahip pek çok restoran, kafe ve mağazalar köyün merkezinde sıralanıyor.

  1. SIĞ LİMAN

Halk plajı olarak belirtilen Sığ Liman’da güzel ve sakin yürüyüşler yapabilirsiniz. Sakinlik ve huzuru burada doğanın içinde eşsiz bir manzarada bulabilirsiniz.

  1. BAYIR KÖYÜ

Köy merkezine 10kilometre uzaklıkta olan Bayır Köyü, kendi halinde tatlı bir köy. Ziyaretçilerin burada kalabileceği bir butik otel yok ama Çınar altında ve Çiftlik Koyu yolunda çeşitli mekanlar bulunuyor.

  1. YAKIN MEKANLAR – ÇİFTLİK KOYU VE SÖĞÜT KÖYÜ

Hemen karşısında Çiftlik Adası olan Çiftlik Koyu, Selimiye ziyaretçilerinin gözde ziyaret alanlarının başında geliyor. Enfes ve eşsiz bir manzarası bulunuyor. Konaklama alanı burada da bulunmuyor. Daha çok denizin keyfini çıkarmak isteyenlerin tercihi oluyor.

Ön plana çıkmış olan bu önerilerin yanı sıra Söğüt Köyü’ de mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Ayrıca buraya gelmiş olan ziyaretçiler için düzenlenen tekne turları da bulunuyor.

  1. YOL ÜZERİ MEKANLAR – KIZ KUMU

Selimiye’ye kendi aracınız ile Hisar önü yolu üzerinden giderseniz Kız kumu da yolunuz üzerinde. Burada da kısa bir mola verip bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Kız kumu hakkında detaylı bilgiye BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MARMARİS SELİMİYE ‘ YE NASIL GİDİLİR? KAÇ KM ?

Marmaris ‘ de tatilde iseniz ve biraz etrafını da keşfedeyim diyorsanız Selimiye de mutlaka uğramanız gereken yerlerden . Özellikle son 10 yıl içerisinde Türk turizm severler tarafından gözde bir tatil beldesi haline gelmiştir.

Marmaris’ den Selimiye’ ye 2 farklı rota ile gidebilirsiniz. Birisi daha kısa olan İçmeler yolu üzerinden. Bu yol diğer yola nazaran daha kısa. Yaklaşık 37 Km .

Diğer yol ise Hisar önü yolu üzerinden . Bu yol üzerinden yaklaşık 44 Km.  İkisi de yol bakımından güzel . Hafif virajlı. Ama yol boyunca muhteşem manzara sizi bekliyor. Aracı olmayanlar ise Marmaris otogardan kalkan dolmuşlar ile Selimiye’ye gidebilirler. Güncel dolmuş saatlerini,  sitemizden Marmaris ulaşım bilgileri sayfasından öğrenebilirsiniz

SELİMİYE’DE NE YENİR?

Selimiye ziyaretçilerine çeşitli ve enfes lezzetlere sahip bir menü sunuyor. Lezzeti ile ünlenen restoran ve işletmelerin yanı sıra küçük, sevimli mekanlarda bulunuyor. Peki Selimiye ye özgü burada ne yenir ? derseniz Losta tatlısını öneririm. Selimiye’de ün yapmış tatlardan birisidir Losta tatlısı . Keçi peyniri ile yapılan bu tatlı burada çok meşhur. Farklı bir lezzet arıyorsanız tatmanızda fayda var.

Deniz kenarında muhteşem manzara eşliğinde balık yiyeyim diyorsanız merkezdeki Sardunya restaurant ta tercihiniz olabilir. Kendi plajı bulunan bu yerde kalacak odalarda mevcut. Gerçekten farklı ve nezih bir yer.

Sardunya Restaurant. Selimiye de Balık Restaurantı

MARMARİS SELİMİYE’DE UYGUN OTEL KONAKLAMA – NEREDE KALINIR?

Sahil çevresinde ve köy merkezinde ziyaretçilerin kalabileceği çeşitli butik oteller bulunuyor. Butik otellerinin yanı sıra farklı konaklama seçenekleri de bulunuyor. Fiyatlar son 10 senede özellikle Türk tatil severlerin gözde mekanı olması nedeni ile biraz arttı. Sizlere tavsiye edebileceğim yerler arasında Selimiyeli Motel (Tayfunun yeri) bulunuyor. Merkeze yaklaşık 4 km uzaklıkta. Kendine ait ücretsiz otopark yeri ve plajı var. Tabi ki önünde muhteşem bir plaj ve iskelesi de mevcut. Her gün ağız tadımıza uygun günlük ev yemekleri yapıyorlar. Yemekleri de lezzetli. İsterseniz burada da yemek yiyebilirsiniz. Selimiye de gezilecek yerler gerçekten fazla. Aşağıda da Selimiye’de nerede denize girilir sorunuza cevap bulacaksınız. 

SELİMİYE’DE NEREDE DENİZE GİRİLİR?

Selimiye’nin merkezinde denize girebileceğiniz bir çok yer mevcut. Ancak özellikle Temmuz – Ağustos aylarında merkezdeki bu yerlerde plajlar biraz kalabalık oluyor. Günü birlik gelip denize girmek isterseniz ben yine Selimiyeli Motel (Tayfunun yeri)’ ni tavsiye ederim. Dışarıdan da müşteri kabul ediyor. İskelesinin olması da büyük avantaj.