Marmaris Amos Koyu Gezi Rehberi

Marmaris gezintileri esnasında Amos, en çok ziyaretçi alan noktalardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Çünkü Kumlubük beldesi içerisinde Turunç sokağında yer alan koy, denizin ve doğanın güzelliğini bir arada ziyaretçilerine sunuyor. Marmaris merkezine yalnızca 25 km uzaklıkta bulunması da ziyaretçilere bu bölgeyi güzel bir seçenek olarak kılıyor. Bisiklete binmeyi seviyorsanız biraz zorlu bir etap da olsa Marmaris merkezinden başlatacağınız sürüşünüzü bu koyda sonlandırabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ama yol virajlı ve yokuş – inişlerle dolu. Burada en önemli noktalardan bir tanesi, ulaşım aracı özel olarak bu bölge için bulunmuyor. Ziyaretçiler bu bölgeye ulaşmak için kendi araçlarını kullanmak zorunda kalıyor. Tabi bu noktada bölgenin taksilerinden de faydalanabilirsiniz, ya da aktarmalı olarak bu güzel yere ulaşabilirsiniz. Marmaris Amos Koyu gezi rehberi niteliğindeki bu yazımızı okumaya devam edelim. Çünkü sizlere bilgiler vermeye devam edeceğim.

Amos’ta Gezilecek Yerler

Amos ulaşımı söz konusu olduğunda zor gibi görünebilir ancak buraya ulaştığınızda geri dönmek istemeyeceğiniz kadar güzel bir koy. Yalnızca doğal güzellikleri değil tarihi de içerisinde barındırıyor. Keyifli, dolu ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olmaya da her geçen gün devam ediyor.

Nereler Görülür ? Neler Yapılır ?

  • Amos Koyu
  • Amos Antik Kenti
  • Turunç’ u da Görebilirsiniz
  • Kumlubük’ e de Uğrayabilirsiniz
  1. Amos Koyu

Burası diğer yerler ile kıyaslandığında küçük kalabilir. Ancak bu sevimli ve küçük yerin  efsanevi bir manzarası bulunuyor. Uzun bir plajı olan koyda rengarenk çakıl taşları plajı süslüyor. Bu koya profesörler sitesi  günü birlik ziyaret ederek de ulaşabilirsiniz.  Site içerisine araç ile girilebiliyor. Yaklaşık 100 metre bir yol ile deniz kenarında bulunan bu yere ulaşabilirsiniz. Araç park yeri de mevcut. Burada aç kalmazsınız, çünkü  yemek yiyebileceğiniz bir restaurant da mevcut. Masmavi denizi yalnızca ülkemizden değil tüm dünya ülkelerinden de ziyaretçi almaya devam ediyor.

  1. Amos Antik Kenti

Gerçek bir tarih meraklıları için geçmiş dönemlerden pek çok kalıntının günümüze kadar geldiğini ve bu Amos Antik Kenti etrafında bulunduğunu görüyoruz. Bir tepe üzerine kurulmuş olan antik kentin mimarisinde özel Helenistik dönemlerden izler de görülüyor. Antik kentin en çok ziyaretçi alan bölgesi de tarihi dönemlerden zarar görmeden geçmiş tiyatrosudur. Burada bulunan tiyatro yabancı turistlerin özellikle ilgisini çekiyor.

Tarihe meraklı turizm severler burayı daha da sevecek. Çünkü bu bölgede özellikle kazı çalışmalarına ya da durmuş olan kazı çalışmalarına da tanık olabilirsiniz. Arkeoloji ile ilgilenen ziyaretçiler için bu durum oldukça keyif veren güzel bir detay olabilir.

    3.  Marmaris Turunç

Marmaris Amos’ da gün geçireceğim diye bir plan ile yola çıktıysanız biraz da vakiniz varsa yol üzerinde bulunan Turunç’a da uğrayarak 2-3 saat vakit geçirebilirsiniz. Böylece Marmaris tatilinizde daha fazla güzel yerleri keşfetmiş olursunuz.  İnternet sitemizde Turunç hakkında çok detaylı bilgiler yer almaktadır. Hatta buraya uğrayan tekne turuna da katılabilirsiniz. Bilgi almak için BURAYA tıklayınız.

     4. Marmaris Kumlubük

Marmaris Amos’ da vakit geçirdikten sonra hala 3-4 saatiniz varsa Kumlu bük’ e de uğrayıp burayı da keşfedebilirsiniz. Kumlu bük’ de gerçekten görülmesi gereken bir belde. Buranında plajında denize girerek güzel bir gün geçirebilirsiniz. İnternet sayfamızda Kumlubük hakkında çok detaylı bilgilere BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Antik Kent Kalıntıları AMOS

Marmaris Amos Antik Kenti

Amos koyu resim

Marmaris Amos Koyu

Amos Antik Kent kalıntıları

Marmaris Amos Antik Kenti

Amos’ta Ne Yenir?

Bulunduğu bölge nedeniyle pek çok farklı lezzet durağına ulaşımı mümkün kılıyor. Her ziyaretçinin damak tadına hitap eden restoran ya da kafeler bu bölgenin etrafında bulunuyor. Özellikle sahil kenarında karnınızı doyurabileceğiniz güzel yerler mevcut. Profesörler sitesi içerisinde de gün boyu yararlanabileceğiniz beach restoran da var.

Marmaris Amos’ a Nasıl Gidilir?

Marmaris merkezden yaklaşık 24 km uzaklıkta bulunan Amos koyu’ na İçmeler yolu üzerinden gidebilirsiniz. Virajlı bir yola sahiptir. Dikkatli olmanızda fayda var.