Marmaris Orhaniye Kızkumu Gezi Rehberi

Marmaris’ de tatilinizi yapıyorsunuz ve çevre yerleri de gezeyim dolaşayım biraz diye düşünüyorsanız Marmaris Orhaniye gitmeniz gereken yerler arasındadır. Denizin üzerinde 600 metre  yürüyebileceğiniz  Kız kumu plajı da zaten bu mevkide. Marmaris’ e kadar gelmişken Kız kumu plajını da ziyaret etmezseniz olmaz. Orhaniye yolu da başlı başına bir çok muhteşem doğal güzelliğe sahip koylara ve plajlara sahip. Orhaniye’ye giderken yol üzerinde bir çok yerde mola verip bu doğal koylarda ücretsiz denize girebilirsiniz. Ancak hususi uğramanız gereken yer Kız kumu plajı. Marmaris Orhaniye Kızkumu gezi rehberi niteliğinde yazımızı gelin okumaya devam edelim. Marmaris Orhaniye de gezilecek yerleri de yazımızda bulabilirsiniz. 

Marmaris Orhaniye Kız kumu plajı :

Kız kumu plajı Orhaniye ‘de yer almakta olup 600 metrelik diz boyu derinliğe sahip bir plajdır. Denizinin kapalı bir alanda olması ve teknelerin çok mola verdiği bölge olması nedeni ile kirlenmesinin önüne geçilmesi maksadı ile teknelerin uzun süreli molalar için kullanılması yasaklanmıştır. Plaja araba ile inişler kapatılmış olup yol üzerinde aracınızı park etmeniz gerekmektedir. İçerisinde yiyecek ve içecek satan bir büfe de mevcuttur. Kız kumu plajının sembolü olan küçük bir heykel de plajda yer almaktadır. Marmaris jeep safari turlarında da öğleden sonra mola yeri olarak kullanılmasından dolayı buraya sabahın erken saatlerinde uğramanızda fayda var. Yada akşam saatlerinde daha tenha olmaktadır. Zaten çok uzun vakit geçirebileceğiniz bir mekan değil. Ortalama 1-2 saatinizi ayırabileceğiniz bir yer. Arabanız yok ise buraya Marmaris jeep safari turu kapsamında da gelebilirsiniz. Sitemiz üzerinden jeep safari ile ilgili güncel fiyat bilgilerine BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kızkumu’ nun Hikayesi :

Kız kumu’ nun belki daha önce de duymuş olabileceğiniz bir hikayesi de var. Yıllar önce bu bölgede yaşayan kralın kızı fakir bir balıkçıya aşık olur. Bir birlerini çok severler. Gizli gizli fakir balıkçı kayığı ile karşıya geçerek kralın kızı ile buluşurlar. Ancak zamanla kral durumun farkına varır ve balıkçının fakir ve soylu olmaması nedeni ile bu aşka karşı çıkar. Kızını da çok seven kral bu aşkı sonlandırmak için bir tuzak ayarlar. Askerlerine emir vererek adadan fenerle sanki kızıymış gibi işaret verdirerek balıkçıyı çağırtır. Balıkçı kayığı ile karşıya geçerken kızı durumu fark eder ve adadan koşarak kaçmaya başlar. Koşarken yanına aldığı kumları denize serpen kralın kızı, denizin üzerinde yol oluşturur ve bu yoldan yani denizin ortasında koşarak karşıya geçmeye başlar. Kıyıya tam ulaşırken kralın askerlerinin attığı bir ok ile maalesef ölür. Bu kanla da kumlar kızıl renge boyanır. Bundan sonrada ne fakir balıkçıdan ne de kızdan haber alınmaz.

Marmaris Orhaniye de Gezilecek Yerler?

Yukarıda bahsedildiği üzere Kızkumu’ na mutlaka uğramaya çalışın. Kız kumu’ n da 1- 2 saat güzel ve eğlenceli bir vakit geçirebilirsiniz. Yol üzerinde bir çok doğal plaj var. Arabanızı park edip bir çok koyda muhteşem doğa yapısı içerisinde denize girebilirsiniz. Yanınızda varsa seyyar sandalye ve şemsiye götürmenizde fayda var. Marmaris Orhaniye Kızkumu gezi rehberi başlıklı yazımızda bölgede bulunan ancak sadece tekne turu ile gidebileceğiniz 2 güzel adadan da bahsetmek istedik . Bunlardan birisi Kamelya adası diğeri Dişlice adası. 

Bu bölgede yani Orhaniye Hisarönü körfezinde tekne turları da  da düzenlenmektedir.  Selimiye, Akvaryum gibi koylar da  ve Dişlice Adası ile Kamelya Adası’ n da  molalar veriliyor. Bu bölgeyi tekne turuna katılarak da dolaşmak güzel bir alternatif. Çok güzel ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Orhaniye Hisarönü Tekne turu fiyatları ve programı hakkında çok detaylı bilgiye BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Marmaris Orhaniye’ de Nerede Kalınır ?

Eğer doğa ile iç içe olmak, sessiz sakin bir yerde kalmak istiyorsanız Orhaniye bu bakımdan güzel bir seçim. Ama bu kadar da sakin bir tatil istemiyorum derseniz zaten Marmaris’e çok yakın olması nedeni ile günü birlik ziyaret edebileceğiniz bir yer. Kız kumu bölgesinde bungalov tarzı evler mevcut. Burada kalabileceğiniz gibi buraya gelmeden önce yol – deniz kenarında kalabileceğiniz uygun fiyatlı apart oteller de mevcut.

Kamelya Adası

Dişlice Adası

Marmaris Orhaniye’ de Ne yenilir?

Orhaniye’ ye giderken Değirmen yanına gelmeden yol üzerinde zeytinyağı ile yapılan tostu ile meşhur mekanda lezzetli bir tost yiyebilirsiniz. Eğer tavuk seviyorsanız bu bölgenin tenekede yapılan tavukları da meşhur . Tenekede tavuk da yemek alternatifleri arasında. Değirmen yanında teneke de tavuk yiyebileceğiniz bir çok şirin yerler mevcut.

Marmaris Orhaniye’ye Nasıl Gidilir?

Marmaris’ den 26 Km uzaklıkta bulunan Orhaniye eğer Marmaris’ de tatildeyseniz uğramanız gereken güzel bir belde. Yol üzerinde de bir çok uğrayıp vakit geçirebileceğiniz mekana sahip bir yer. Orhaniye ‘ye Marmaris- Datça yolu üzerinden gidilirken yaklaşık 12 km sonra sol tarafa dönerek Selimiye yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Manzara olarak çok keyifli bir yol.