Marmaris Bayır Gezi Rehberi

Sessiz sakin köy yaşamını izlerini taşıyan, arabanızla geçerken mola verip bir şeyler içebileceğiniz, yöresel yemekler yiyebileceğiniz bir yer Bayır köyü.  Bölgede bulunan Çınar Ağaçları, ziyaretçilerin yoğun ilgisini üzerinde toplayan önemli bölgeler arasında yer alıyor. Yalnızca ülkemizden değil aynı zamanda pek çok farklı ülkeden de ziyaretçiler araç kiralayıp bu burayı geziyor. Samimi ve doğal güzelliklere sahip olması da bu tercihlerin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Marmaris Bayır Gezi Rehberi niteliğindeki yazımızda aşağıdaki başlıklar kapsamındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Marmaris Bayır’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler için bölgede birden fazla ve farklı seçenek bulunuyor. Çünkü, ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek tarihi noktalar, manzaranın keyfini çıkarabilecekleri tepeler ve herkesin bir kez uğradığı Çınar Altı manzaraları ile ziyaretçilerinden beğenileri toplamayı başarıyor.

Neler yapılabilir?

  • Safari Turları
  • Meydandaki Çınar Ağaçları
  • Syrna Kenti
  • Yancağız Tepesi
  1. Safari Turları

Özellikle safari turları ile ilgilenen ziyaretçiler, her yıl ilgiyle Bayır Köyü’ne geliyor. Bu alanda kendini kanıtlamış ve ününü ülke sınırlarının da ötesine götürmeyi başarmıştır. Safari turu için gözde bir rota haline geldi. Her geçen sene de bu ilgi artarak devam ediyor. Eğer aracınız ile geliyorsanız Marmaris At Safari turu’ na da katılabilirsiniz. Tur detayları BURADA

  1. Çınar Ağaçları

Bir rivayete göre kocamış bir Çınar etrafında bir tur atmak, insan ömrünü uzatmaktadır. Bu rivayet uzun yıllardır dilden dile dolaşmış ve bugün ziyaretçilerin hala bu durumu yaşatmasına sebep olmuştur. Çünkü oraya giden ziyaretçilerin Çınar etrafında tur attığını daha sonra ise Çınar ağacı gölgesinde çay içtiğini görebilirsiniz.

  1. Syrna Kenti

Yancağız Tepesi’nde tarihin bir parçası olan SyrnaKenti bulunuyor. Özellikle yıl içinde yerli ve yabancı turistler bu kente büyük ilgi gösteriyor.

  1. Yancağız Tepesi

Doğa yürüyüşü ya da tırmanış ile ilgilenenlerin ilk tercihi olan Yancağız Tepesi, pek çok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Bayır da çay içebileceğiniz bahçe

Marmaris Bayır 

Marmaris Bayır

Marmaris Bayır

 

Marmaris Bayır 

Marmaris Bayır Gezi Rehberi – Burada  Ne Yenir?

Çınar Ağacı altında bulunan kahveler bölgesinin esintileri burada da devam ediyor. Marmaris mutfağını sevenler için güzel seçenekler köy içerisinde bulunuyor. Birbirinden farklı restoran ve kafelerde dilediğiniz lezzetleri bulabilirsiniz. Ayrıca yalnızca yöresel yemekler konusunda da Bayır oldukça güzel seçenekleri ziyaretçilerine sunmaktadır. Gözleme yemenizi tavsiye ederim. Gerçekten el açması otlu peynirli gözlemeleri tatmanızda fayda var. 

Bayır’a Ulaşım

Özel ya da kiralık bir araç ile Marmaris’te Turunç üzerinden Bayır’a ulaşılıyor. Özel bir aracı olmayan ziyaretçiler ise Marmaris üzerinden yapılan turlar ile köye gidebiliyor. Her bütçeye uygun ulaşım seçeneği bu bölgede bulunuyor. Marmaris –  Bayır arası 25 Km olup yol biraz virajlı olması nedeni ile yaklaşık 45 dakika sürmektedir.